Zadbany samochód zapewnia wyższe bezpieczeństwo i komfort jazdy. Jest dłużej sprawny i rzadziej się psuje. Cieszy dobrym stanem technicznym i schludnym wyglądem. Przy sprzedaży można za taki egzemplarz zażądać więcej pieniędzy. Właściwa pielęgnacja i konserwacja samochodu opłaca się z nawiązką!
Myślisz „zadbany samochód”, a oczami wyobraźni widzisz umorusanego smarem faceta, który każdą wolną chwilę spędza w garażu, chuchając i dmuchając na i tak dopieszczone już do granic możliwości auto? Bez przesady. Takie rzeczy tylko w filmach.
Dbanie o samochód nie wymaga wiedzy szwajcarskiego zegarmistrza, nie musi zajmować zbyt wiele cennego czasu ani wtłaczać w rolę tych brodatych gości z telewizji, którzy ze starej kanapy i paru sprężyn potrafią zmontować zacną terenówkę.
Właściwą pielęgnację samochodu zaczynamy oczywiście od prawidłowego użytkowania. Na co dzień przypuszczalnie nie bierzesz udziału w Rajdzie Dakar, dlatego nie żyłuj silnika, nie kręć bączków, nie pakuj się w zaspy piachu i jeżeli tylko możesz – omiń tę błotnistą kałużę. Po prostu jeźdź ostrożnie.
Akcesoria i środki do czyszczenia karoserii
Siłą rzeczy każdy samochód się jednak brudzi. Kurz, deszcz, śnieg, błoto, liście, muchy – regularne wizyty na myjni lub samodzielne pucowanie auta to podstawa. Do tego zadania potrzebujesz takie akcesoria i środki do czyszczenia karoserii, jak:
- szampon samochodowy do myjki lub płyn do mycia samochodu (do wyboru wersje klasyczne, wymagające rozcieńczenia wodą, jak i preparaty bez spłukiwania),
- płyn do szyb,
- gąbka (powinna być miękka, by nie zarysowała lakieru),
- suche ścierki do zebrania nadmiaru wody, osuszenia karoserii, przetarcia szyb itd. (najlepsze z mikrofibry).
Dodatkowo możesz się zaopatrzyć w specjalistyczne środki, np. aktywny płyn do usuwania błota, płyn do czyszczenia felg i kołpaków czy, sięgając pod maskę, preparat do mycia wnętrza silnika.
Akcesoria i środki do czyszczenia wnętrza samochodu
Pod ręką warto mieć także akcesoria i środki do czyszczenia wnętrza samochodu. Do wyboru są m.in.:
- płyny, impregnaty i pianki do tapicerki materiałowej,
- preparaty do tapicerki skórzanej (osobne do jasnej i ciemnej),
- spraye do czyszczenia kokpitu,
- uniwersalne płyny do mycia chodniczków i innych elementów.
Należy pamiętać, że powierzchniowe czyszczenie auta nie usunie bakterii, wirusów, zarodników pleśni i grzybów z trudno dostępnych zakamarków, np. z układu klimatyzacji. Aby zlikwidować szkodliwe drobnoustroje, wywołujące też nieprzyjemne i szkodliwe dla zdrowia zapachy, warto wybrać się do profesjonalnego serwisu na gruntowną dezynfekcję pojazdu.
Akcesoria do konserwacji karoserii, podzespołów i wnętrza
Po podstawowym umyciu nadwozia i wnętrza samochodu należy je odpowiednio zakonserwować. Do tego zadania przydadzą się m.in. wosk, pasta lub inny preparat, który poleruje, nabłyszcza i tworzy warstwę hydrofobową, chroniącą przed osiadaniem kurzu i wody (szukaj środków np. z woskami carnauba).
Jeżeli chcesz naprawdę zadbać o wygląd czterech kółek, ciekawą propozycją są też takie preparaty, jak czernidło do opon i plastików, farba do renowacji kierownicy i tapicerki czy pisak do usuwania rys z karoserii.
Na koniec, w perfekcyjnie zadbanym samochodzie, wystarczy zawiesić kultowe zielone jabłuszko lub inne pachnidło i cieszyć się jazdą!